Girişimciler İçin Çalışanlarını Yönetmenin 3 Yolu

Girişimciler İçin Çalışanlarını Yönetmenin 3 Yolu

0

İnsanları yönetmek hiç de kolay bir iş değildir. Ama işiniz ne olursa olsun, insanlarla çalışıyor olacağınız için, işinizdeki başarınızı belirleyecek ölçüt onları yönetmek olacaktır. Özellikle girişimcilik hayatınızda çalışanlarınızı işe alan ve onları işten çıkaran kişiler de sizler olacağınız için bu yazı sizler için önemli olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri çalışanlarınızla dürüst ilişkilere sahip olmaktır, bu aynı zamanda gelişecek pozitif bir iş kültürünün başlangıcı olacaktır. Bir diğer nokta da çalışanlarınızın günlük performanslarını yeni bir ihaleye giriyormuşsunuz gibi bir ciddiyetle verimli bir şekilde yönetmektir. Bunlar uygulandığı takdirde, onlar sizin en büyük yatırımınız olacaklardır.

Otoriteden övgüye kadar, çalışanlardan maksimum verimin nasıl alınabileceğini öğrenmek iyi bir idarenin temel taşıdır. Şimdi sizler için çalışanlarınızı yönetme konusunda daha önce denenmiş ve onaylanmış 3 öneriyi açıklayacağım.

  1. Çalışanlarınızın performanslarını sürekli övün.

calisanlara-ovgude-bulunmak

Bu kulağa kolay gelse de her iş sahibi veya yönetici için en zor şeydir. Genelde iyi davranışı görmezden gelmek daha kolaydır. Ama çalışanlarınız sizin için çalışıyor, bunun için maaş alıyorlar değil mi? Çalışmaları ve motivasyonları için biraz da olsa övgüde bulunmak onları ödüllendirmek olmaz mı?

Beklentiler önemlidir ve insanları sorumluluk altına sokar. Ama hepimiz insanız ve biraz övgü işin gidişatında bize yardımcı olacaktır. Çocukların en basit övgüye kısa sürede karşılık vermesi gibi, çalışanlarınız da başarılarının ve çabalarının fark edildiğini ve takdir edildiğini anladıkları zaman buna olumlu bir şekilde dönüş yapacaklardır. Aynı zamanda onlara değer verdiğinizi hissedecekleri için de ekibinize ve size saygısı artacak, işlerine daha sıkı sarılacaklardır.

  1. Çalışanlarınıza zaman zaman geri bildirim verin.

geri-bildirim

Çalışanınızı övecek veya ona otoriter davranacak da olsanız, bunu yerinde ve zamanında yapmak asıl önemli noktadır. Bunu yanlış zamanda yapmak geri bildiriminizin çok küçük bir etkisi olacağının göstergesidir.

Ebeveynlerinizin size yıllar önce yaptığınız bir şeyin yanlış olduğunu şimdi söylediğini düşünün, muhtemelen kafanızı sallayarak hayatınıza devam edeceksiniz. Bunun aynısı çalışanlarınız için de geçerli. Eğer elinize gelen rapor istediğiniz gibi değilse en kısa sürede bunu bildirin ki sorun hemen hallolsun, çalışanlarınız da bundan sonrası için daha dikkatli olsunlar.

Ekibiniz bir başarıya mı ulaştı? Onları tebrik edin ve performansları için motivasyon amaçlı bir kutlama yapın. Durum ne olursa olsun, her gerçekleştiğinde onları tebrik ettiğinizden emin olun. Bunu yapmamanız sonraki dönemlerde vereceğiniz geri bildirimi yararsız hale getirecek, bildirimin daha çok eleştiri gibi görülmesine neden olacaktır.

  1. Geri bildirim için “Sandviç Yöntemi”ni kullanın.

sandvic-yontemi

Performans ve beklentiler konusunda dürüst olmak daha sağlıklı iş ilişkileri kurmak için ciddi bir etkendir. Bununla birlikte, doğru bir geri bildirimde bulunmak bazen daha büyük sorunlara yol açabilir. Acımasızca eleştirmek bazen motive etmek yerine motivasyonu düşürebilir.

Bunun yerine, “sandviç yöntemi” denen geri bildirim yolunu kullanmak daha etkili olabilir. Hatırlaması kolay olan bu yöntem olumlu geri bildirim veya övgü ile başlar, doğru geri bildirim ve önerilerle devam eder. Olumlu övgüyle de son bulur.

Bu çok uzun süreli bir iş gibi görünmekle birlikte, eğer mesajınızı direkt olarak olumsuz geri bildirimle vermek yerine bu yöntemi kullanırsanız çalışanlarınız size daha olumlu cevap verecektir. Kötü haberle olumsuz geri bildirim arasında bu yöntemi uyguladığınız takdirde, söyleyeceğiniz şeylere karşı daha anlayışlı olacaklardır. Aynı zamanda onlara değer verdiğinizi de hissedeceklerdir ve bu da onların gelişimine daha pozitif bir etkide bulunacaktır.

İşyerinde iyi bir lider olmak

iyi-bir-lider-olmak

İnsanları yönetmek söz konusu olduğu zaman mükemmel olmak imkansızdır. Fakat mükemmel olmak yerine elinizden gelenin en iyisini yapmak daha olasıdır ve bu durumda daha etkili olacaktır. Eski tecrübelerinizi düşünün, iyi veya kötü olarak şuan neyi daha iyi yapabilirdiniz, bunun farkına varın.

Bazen basit olarak gördüğümüz dinlemek bile iyi bir çalışanın performansında fark yaratabilir. Çalışanınızın performansını en üst düzeye çıkarması veya tamamen kaybetmesi şüphesiz ki sizin sürekli olarak zaman-övgü ve sandviç yönteminizin dengesi ile belli olacaktır. Bu yazının size ve çalışanlarınıza motivasyon ve kazanç sağlayabilmesi dileğimle!

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK