Girişimcilikten Vazgeçmeden Önce Yapmanız Gereken 6 Şey

Girişimcilikten Vazgeçmeden Önce Yapmanız Gereken 6 Şey

0

Eğer şimdiye kadar size girişimciliğin kolay olduğunu söyleyen biri olduysa, şüphesiz yalan söyledi.

Ya öyle ya da kendisi uzun süredir bir iş sahibi değil. Size en ufak bir şüphem olmadan söyleyebilirim ki girişimcilik yolculuğunuz sırasında, gerçekten vazgeçmek istediğiniz zamanlar olacak. Sonuç olarak da o zamanlarda ne yaptığınız sizin başarınızı veya başarısızlığınızı belirleyecek.

Bu yüzden, o dürtüye teslim olup tüm eşyalarınızı toplamadan önce, aşağıdaki 6 öneriye kulak verin.

  1. Dinlenin

Eğer bunalmış, yorulmuş ve strese kapılmış iseniz, doğru kararlar verecek gücünüz olmayacaktır. Olaylara zihninizi boşaltmış bir şekilde bakabilmek için dinlenmeye ve kendinizi canlandırmaya yeterli zamanı harcayın. Duygusal ve fiziksel açıdan yorgun hissettiğiniz zamanlarda ciddi kararlar almayın.

  1. Neden başladığınızı unutmayın.

İş kurmaya ilk başlama amacınızı ve asıl nedenlerinizi tekrar düşünün. Eğer sadece kısa sürede zengin olmak içinse, çok büyük bir çelişki içindesiniz demektir. Asıl nedenin daha büyük ve derin olması daha muhtemeldir. Ona odaklanın. Ve unutmayın ki bu sadece başkaları için yapmak isteyeceğiniz bir şey değil, aynı zamanda işinizin sizin için ne ifade ettiğidir.

  1. Ne kadar yol aldığınızı görün.

İlk başladığınız zamanı hatırlayın ve ilerlemenizi değerlendirin. Neler öğrendiniz? Yolculuğunuzda ne kadar ilerlediniz? Henüz milyoner olmamanız size belli bir yol kat etmediğinizi göstermez –aynı zamanda yakın zamanda milyoner olacağınızı da göstermez! Şimdiye kadar geldiğiniz noktayı kabul etmek ve kutlamak için zaman ayırın. İçinizdeki “Başarısız oluyorum” düşüncesini “Zamanla ilerleme sağlıyorum” olarak değiştirmenin tam zamanı!

  1. Sorunu giderin.

Sizin için neyin işe yaramadığını anlamaya çalışın. Şimdi kendi işiniz ve çabanız için dürüst ve korkusuz bir değerlendirme yapmanın tam da zamanı. Kendinizi işinize tamamen adadınız mı? Hayır mı, peki neden? Belki de yanlış yoldasınız. Belki de korktunuz. Belki de bunaldınız. Sebebi ne ise, arkasındaki gerçek nedeni bulun. Kendinize yatırım yapıyor musunuz? İşe yarayan ve yaramayan şeyler neler? Fark yaratacak ne yapabilirsiniz?

  1. Planlayın.

Hayalinizi hatırlayın. Gerçekten nerede olmak istiyorsunuz? Günlerinizi nasıl geçirmek istiyorsunuz? Hayatınızın gelecekte nasıl görünmesini istiyorsunuz? Tüm bu soruları cevapladıktan sonra oraya nasıl bir yol ile ulaşabileceğinizi değerlendirin. Belki de bu, planınıza kendinizi daha çok adamanız ile olacaktır. Belki de planınızda ufak değişimler ile olacaktır. Belki de tüm planı tamamen değiştirmek ile olacaktır.

  1. Yatırım yapın.

Planınızı bir kez belirlediğiniz zaman, kendinize yatırım yapın. Zaman, para ve işinizi kurmak için gerekli kaynaklar için yatırım yapın. Asıl önemli olan –nadir karşılaşılan “Başarılı bir işe sıfır parayla başladım” hikâyeleri. (Dürüst olmak gerekirse, bu tarz hikâyeler artık yok) Gerçek bir iş kurmak istiyorsunuz, değil mi? Gerçek işletmeler gerçek yatırımlar gerektirir.

Girişimcilik yolculuğunuzda belki yaralarla ayakta kalacaksınız, tüm yolu yalnız yürüyeceksiniz. Yıllarca fakir olacaksınız, birilerine borçlu kalacaksınız. Başarısız olacaksınız, zafere ulaşacaksınız. Sıfırdan zengin olacaksınız. Birkaç kere tamamen vazgeçmenin eşiğinden döneceksiniz.

Ama biliyor musunuz? İş hayatınızdaki dönüm noktalarınız hep bu zor zamanlarınızda neler yaptığınızla doğrudan orantılı. O yüzden işinizden ve geleceğinizden vazgeçmemek için güçlü durun ve işinize tüm zorluklarıyla sarılın.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK