İzmir’deki Teknoparklar ve Konumları

İzmir’deki Teknoparklar ve Konumları

0

Bilindiği gibi teknoparklar bölgenin kalkınmasında ARGE başta olmak üzere, bilişim-girişim alanında büyük görevler üstleniyor ve katkılar sağlıyor. Ben de bu yazımda, İzmir’in kalkınması adına önemli işler yapan ve birçok İzmirli’nin henüz haberdar olmadığı İzmir’deki teknoparklara dair bilgi vermek istedim.

Teknopark İzmir

teknoparkizmir-logo İzmir’in ilk ve bu alanda en tecrübeli teknoparkı İYTE (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) bünyesinde yer alan eski adı İZTEKGEB olan Teknoparkİzmir‘dir. Urla’da yer alan Teknoparkİzmir, imkanlarıyla girişimciler ve bilişimciler için fazlasıyla destek sağlasa da, İzmir’in uzak noktasında yer alması sebebiyle, saygı duyulan ama her zaman ulaşılamayan bir teknopark statüsünde bulunuyor.
Teknopark İzmir’e Dair Detaylı Bilgi İçin : www.teknoparkizmir.com.tr

 

Depark

depark-logo Türkiye’nin ilk sağlık temalı teknoparkı olarak dikkat çeken Depark (Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi), merkez binası ile Dokuz Eylül Üniversitesi İnciraltı Yerleşkesi’nde Zeytin Binası olarak yer alırken, hem merkez binasında hem de Tınaztepe Yerleşkesi’nde sağlık ve bilişim sektöründe ARGE yapan firmaları bünyesinde barındırmakta.
İzmir’in hızla yükselen ve başarılı çalışmalara imza atan teknoparkı, tecrübeli ekibiyle “İzmir’i Türkiye’nin inovasyon merkezi haline getireceğiz” inancıyla, genç girişimcilere de verdiği destekler ile İzmir’e dair çalışmalarına devam ediyor.
Depark’a Dair Detaylı Bilgi İçin : www.depark.com

 

ideEGE-TGB

ideEGE-tbg-logoİzmir’in Değişen Ekosistemi ideası ile ideEGE-TGB adıyla kurulan teknopark, İzmir’in en köklü üniversitesi olan Ege Üniversitesi bünyesinde yer alıyor. Özellikle bulunduğu konum itibariyle ulaşım kolaylığının olması, genç girişimciler için ideEGE-TGB‘yi cazip kılıyor.
Firma düzeni yeni yeni oturmakta olan teknoparkın gelişmesine en büyük katkıyı ise, teknoparktan daha önce kurulmuş ve uzun zamandır faaliyet gösteren, Türkiye’nin en eski Teknoloji Transfer Ofislerinden Ebiltem TTO sağlıyor. İlk olarak İnci binası açılan teknopark, Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü‘nde bulunuyor.
ideEGE-TGB’e Dair Detaylı Bilgi İçin : www.ideege.net

 

İzmir Bilimpark

izmir-bilimpark-logoDiğer teknoparkların amacından farklı olarak, tarımda öncü olma amacıyla kurulan İzmir Bilimpark, 16 kurucusu olsa da İzmir Ekonomi Üniversitesi‘nin teknoparkı olarak geçiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem DEMİRTAŞ‘ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Bilimpark, Menderes ilçemizde kurulmuş bulunuyor. İlk binası olan Işık Binası tamamlanmış olsa da, henüz aktif olmayan Bilimpark’ın sadece tarım alanında değil, bilişim alanında ARGE yapan firmalara da yer vereceği aldığım bilgiler arasında bulunuyor.
İzmir Bilimpark’a Dair Detaylı Bilgi İçin : http://www.izmirbilimpark.com.tr

İzmir’in ekosistemine katkı sağlayan tüm teknoparklarımıza tek tek teşekkür ediyorum ve daha güzel bir İzmir için hep birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğimizi de belirtiyorum.
Sevgilerimle…

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK