Zamanınızı Çalarak Üretkenliğinizi Azaltan 4 Etken

Zamanınızı Çalarak Üretkenliğinizi Azaltan 4 Etken

0

Ne iş yaparsanız yapın ihtiyacınız olan ilk sermaye zaman olacaktır. Bu zamanı nasıl kullandığınız ise sizin üretkenlik seviyenizi belirleyecektir. Bu nedenle bir iş yaparken başarılı olmak istiyorsak, zaman kullanımını iyi ayarlamak zorundayız. Zaman kaybını önlemek için sizlere 4 farklı tavsiyemiz var.

1.Sosyal Medya

Sosyal ağlar gerçekten de bir insanın üretkenliğini öldüren en önemli etkenlerden bir tanesidir. Tabii eğer çalıştığınız şirket bir sosyal medya şirketi değil ise. Aslında kullanmasını bilince sosyal medya network kurmak için ya da eski arkadaşlarınızla görüşebilmeniz için önemli bir kanal haline gelebilir.

Eğer gerçekten sosyal medya bağımlısı iseniz, sosyal medyayı çalışma anınızda değil boş olduğunuz zamanlarda kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, kahve molası verdiğinizde ya da toplu taşıma aracında seyahat ederken gibi.

2. Toplantılar ve Arkadaş Görüşmeleri

Son dakika toplantıları ya da plansız yapılan arkadaş buluşmları, gerçek işinizi yapmanız konusunda sizleri zorluklara itebilir. Bir hafta boyunca katıldığınız tüm toplantıları ve buluştuğunuz arkadaşları bir gözden geçirin. Sizce kaç tanesi gerçekten de gerekli ?

Büyük ihtimalle yalnızca birkaç tanesi. İlk öğrenmemiz gereken öğreti, gereksiz toplantılara ve arkadaş buluşmalarına “Hayır” demek.  Daha sonra ise yapmamız gereken gerçek işlerimize odaklanmak.

Ayrıca, küçük problemler için toplantı yapmak yerine sadece telefon konuşması yaprak da işlerimizi halledebileceğimiz gerçeğini iyi kavramamız gerekli.

3. E-Postalar

Telefonunuzda ya da bilgisayar ekranınızda durmadan gelen e-posta mesajları için gelen kutusunu kontrol etme gereği duyuyor olabilirsiniz.

Gelen kutunuzu sürekli kontrol etmek zamanınızın çöpe gitmesine sebep olabilir. En önemlisi de üzerinde çalıştığınız işin yarım kalmasına veya dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

Eğer gerçekten de önemli bir mail beklemiyorsanız, e-postalarınızı kontrol etmek için takviminizde bir yer ayırmanız zamanınızı iyi kontrol etmek için faydalı olacaktır. Örneğin, sabah uyandığınızda ya da öğle aranız gibi zamanları seçebilirsiniz.

Aynı durum Whatsapp mesajlarınız için de geçerlidir. Bu mesajları dakika başı kontrol etmek yerine, belirli zaman dilimlerinde kontrol edebilirsiniz.

zamaninizi-calarak-uretkenliginizi-azaltan-4-etken-2

4. Aynı Anda Birçok İş Yapmak

İlginçtir, aynı anda birçok işi yapabilmek üretkenliği öldüren etkenlerden bir tanesidir.

Eğer temel işinizi yaparken, durmadan e-postalarınızı kontrol ediyorsanız, aynı anda iki işin de üretkenliği düşecektir. E-postaya cevap yazarken bir yandan da diğer işinizi düşündüğünüz de hata yapma olasılığınız artacaktır. Sonuç olarak; zamanınızı çöpe atacaksınız. Aynı anda iki işi birden yapmak sizi ikiye böleceği gibi planınızı iyi yaptığınızda ise böyle bir duruma gerek kalmayacaktır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK